U Gradskoj vijećnici predstavljena je u ponedjeljak 24. travnja knjiga Zorislava Lukića objavljena u nakladi MH u Biblioteci Historia „HSS u borbi za hrvatsku samostalnost do 1941.“ u organizaciji MH, Ogranka MH u Koprivnici, GO HSS-a, ŽO HSS-a i Povijesnog društva Koprivnica. U ime Povijesnog društva pozdravila je Ružica Špoljar, a u ime HSS-a predsjednica ŽO Kristina Škoda Vajdić. Program su odličnim nastupom pod vodstvom predsjednice Nade Šešić otvorili članovi Folklornog ansambla Koprivnica s dvije tradicijske narodne pjesme s početka 20. stoljeća „Šuma moja, mila moja“ i „Gora, gora, nadgora“, a moderator je bio Dražen Ernečić, predsjednik Matičina koprivničkog ogranka.
Prisutne je u ime Mire Gavrana, predsjednika MH i u ime Predsjedništva MH pozdravio potpredsjednik Matice hrvatske Mario Jareb istaknuvši da je to najnovija knjiga o povijesti HSS u hrvatskoj historiografiji i da daje autentičan autorski doprinos o djelovanju stranke koja je kroz djelovanje od Stjepana Radića do Vladka Mačeka, a naglasivši i veliki značaj i ulogu Jurja Krnjevića, prolazila kroz različite mijene i kroz više državnih uređenja od osnutka HPSS-a, HRSSa i HSSa te pred početak Drugog svjetskog rata ostvarila ustrojem Banovine Hrvatske najveću moguću samostalnost za Hrvatsku. Recenzent Željko Holjevac u svom govoru istaknuo je iznimni uspjeh HSS-a koji je postao plebiscitarnom hrvatskom političkom opcijom do 1941. godine okupljajući seljaštvo kao najbrojniji dio sveukupnog hrvatskog stanovništva u iznosu od 80% u vrijeme prve polovice 20. stoljeća i kako je upravo sa najširim političkim djelovanjem HSS-a završilo moderno formiranje hrvatske nacije koje je započelo s ilirskim pokretom tridesetih godina 19. stoljeća poentiravši naposljetku kako je ova knjiga pravi primjer da se povjesničar uvijek iznova mora vraćati iščitavanju povijesnih izvora koje je autor i objavio kao zaseban segment na kraju knjige i što joj daje dodanu vrijednost.
Recenzent Hrvoje Petrić posebno je naglasio uzajamnost Antuna i Stjepana Radića u oblikovanju nauka HPSS-a te važnost lista “Dom” za izgradnju stranačke infrastrukture koja je bila ključna za to da stranka od 1920. do 1941. bude središnjom hrvatskom strankom i predvodnicom hrvatskog seljačkog pokreta. Podsjetio je na to kako je Stjepan Radić svoj prvi mandat u Hrvatskom Saboru 1908. godine ostvario upravo na području koprivničke Podravine u izbornom kotaru Novigrad Podravski. Na kraju publici se obratio i autor knjige Zorislav Lukić istaknuvši da je kroz dvadeset godina pratio i čitao sveukupnu produkciju radova o HSS-u, istraživao dokumente u brojnim arhivima i ustanovama i rezultate tog svog istraživanja o političkom i narodnom djelovanju Radićeva i Mačekova HSS-a prema najširoj hrvatskoj autonomiji u sklopu ondašnje kraljevine i naposljetku samostalnoj državi sublimirao u naslov knjige koju je predao na recepciju opće i znanstvene javnosti te na kraju zahvalio svima koji su mu pomogli na tom putu